Artykuły
Dlaczego czytać dzieciom na głos?
Wszczepianie zamiłowania do lektury
Specjaliści odpowiadają na powyższe pytanie twierdząco: „Jeśli dziecko ma zdobyć umiejętność płynnego czytania, najważniejsze jest, by czytać mu na głos. Szczególne znaczenie ma to w wieku przedszkolnym.
Słuchając czytanych opowieści, małe dziecko uczy się, że litery na stronicy odpowiadają słowom mówionym. Zaznajamia się też z językiem pisanym. „Ilekroć czytamy dziecku, mózg rejestruje to jako przyjemne doznanie”. Można to nawet nazwać chwytem reklamowym, mającym sprawdzić, by widok książki i słowa drukowanego wywołał u dziecka miłe skojarzenia”- zauważono w podręczniku poświęconym głośnemu czytaniu. Jeśli rodzice rozwijają takie zamiłowanie u dzieci, będą się one przez całe życie pasjonować lekturą.
Pomóż dzieciom zrozumieć otaczający je świat.
Rodzice poświęcający czas na czytanie dzieciom przekazują im drogocenny dar – możliwość poznawania ludzi, miejsc i rzeczy. Stosunkowo niewielkim kosztem mogą „podróżować” po świecie - na kartkach książek.
Bowiem – czytanie maluchom na głos z pewnością wzbogaca ich pojmowanie świata.
Nawiązanie bliskiej więzi
Już we wczesnym okresie życia u dzieci kształtują się postawy, które będą wpływać na ich późniejsze zachowanie. Rodzice powinni więc zakładać dobry fundament pod bliską więź ze swymi pociechami – więź nacechowaną zaufaniem, wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem. Czytanie odgrywa w tym procesie istotną rolę.
Poświęcając czas na przytulenie dziecka i poczytanie mu, rodzice niejako mówią: „Kocham Cię”.
Czytanie na głos niewątpliwie przyczynia się do zacieśniania więzi między rodzicami a dziećmi.
Wpajanie ważnych umiejętności życiowych
„Obecnie za sprawą telewizji i innych środków przekazu dzieci wchłaniają tyle bezwartościowych informacji, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują pożywnego pokarmudla umysłu, umiejętności logicznego myślenia, mądrościoraz ugruntowanych zasad, dzięki którym będą umiały właściwe postępować i patrzeć na życie z odpowiedniej perspektywy. To właśnie rodzice mają najwięcej możliwości wywierania korzystnego, zdrowego wpływu na swe pociechy.
Zaznajamianie dzieci ze złożonymi i poprawnie sformułowanymi zdaniami z książek może okazać się cenną pomocą w uczeniu ich wyrażania myśli zarówno w mowie, jak i na piśmie.
„Umiejętności językowe mają wpływ na poziom procesów myślowych. W gruncie rzeczy mowa odgrywa kluczową rolę w nabywaniu wiedzy i rozwoju intelektualnym”. Zdolność wyrażania myśli stanowi fundament udanych związków międzyludzkich.
Poza tym właściwa lektura umacnia znaczenie zasad i wartości moralnych. Rodzice, którzy czytają dzieciom i z nimi dyskutują, pomagają im rozwinąć umiejętność pokonywania problemów.
Czytanie na głos rzeczywiście kształtuje zarówno umysł, jak i serce.
Niech lektura sprawia przyjemność
„Nie przymuszaj dziecka do czytania„ – utrzymuj miłą, swobodną i radosną atmosferę. Spostrzegawczy rodzice wiedzą, kiedy przerwać lekturę.
Czytanie na głos to coś więcej niż tylko wymawianie zapisanych słów. Powinieneś wiedzieć, kiedy przewrócić kartkę w ilustrowanej książce, by wywołać nastrój wyczekiwania. Czytaj płynnie. Ogromne znaczenie ma tu modulacja i akcent logiczny. A ciepło twego głosu zrodzi u dziecka poczucie bezpieczeństwa.
Najlepiej, gdy maluch nie jest tylko biernym słuchaczem. Zatrzymuj się co jakiś czas i zadawaj pytania pobudzające do myślenia. Rozwiń jego odpowiedzi, podsumowując możliwe opcje.
Rozważnie dobieraj lekturę
Chyba najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniej lektury. Wymaga to trochę przygotowań. Dokładnie przeglądaj książki i szukaj takich, które zawierają budującą, pouczającą treść oraz wartościowe przesłanie. Przyjrzyj się okładce, ilustracjom i ogólnemu stylowi. Wybieraj książki ciekawe zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Maluchy często proszą o ponowne czytanie tego samego opowiadania.
Ojciec i matka, którzy czytają dzieciom, wpajają im zamiłowanie do lektury, a to może mieć istotny wpływ na całe ich życie.
Materiały opracowano w oparciu o artykuł dr Clifforda Schimmels z Przeglądu Reader’ s Digest.