RSS
sp2.kostrzyn.pl

Szkoła Podstawowa nr 2

im. Przyjaciół Ziemi

w Kostrzynie nad Odrą

SP2 Kostrzyn nad Odrą
BIP
   |    e - dziennik   |    mapa strony   |

Artykuły

Bezpieczeństwo dziecka. Uchroń swoje dziecko.

Proste środki ostrożności mogą ustrzec Twego syna czy córkę przed wieloma niebezpieczeństwami.

Przestępczość, nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach przybiera coraz bardziej brutalne formy. Dziecko, które wie, jak się zachować w momencie zagrożenia, ma większą szansę nie paść ofiarą zbrodni niż to, które takiej wiedzy nie ma.

Rodzice wpajający swym pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa mogą ograniczyć możliwość dokonania wobec nich wielu niebezpieczeństw.

Z natury ufne dzieci bezpiecznie czują się tam, gdzie widzą znajome osoby – w domu, na klatce schodowej, na podwórku, w szkole. Ale właśnie tam czyha na nie wiele zagrożeń.

Jak bez straszenia i wpędzania w panikę przekonać je, że nie zawsze dorośli mają rację i że nie wszyscy ludzie są dobrzy?

Żeby uchronić od dziecko niebezpieczeństw, rodzice powinni być dla niego autorytetem, zapewnić mu w domu poczucie bezpieczeństwa. Dopiero wtedy, w atmosferze zaufania i zrozumienia, dadzą efekty rozmowy o tym, co mają robić dzieci, by były bezpieczne, a ostrzeżenia rodziców nie zostaną potraktowane jako czcza gadanina i przynudzanie.

Ponieważ do dzieci więcej informacji dociera poprzez obraz niż przez słowo, rodzice powinni przećwiczyć ze swoimi pociechami właściwe zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Co dziecko musi wiedzieć

Pewnych rzeczy dziecko musi nauczyć się jak najwcześniej. Już przedszkolak powinien zapamiętać:

  • swoje imię i nazwisko
  • adres, numer telefonu do domu
  • imiona i nazwisko rodziców, mieć numer telefonu do ich miejsc pracy.
  • Powtarzaj dziecku, że jeśli nagle znajdzie się samo i nie wie, gdzie jest, powinno podejść do policjanta (jeśli znajduje się w pobliżu). Nie strasz go osobami mundurowymi, a przeciwnie – wpajaj przekonanie , że to one mogą mu pomóc w trudnej sytuacji.

Jeśli ktoś idzie za dzieckiem na ulicy i zaczepia je, powinno ono wiedzieć, że w takiej sytuacji ma podejść do najbliższej dorosłej osoby, przyporządkowanej jakiejś instytucji, np. do kasjerki w sklepie.

Bezpieczne miejsca to także mieszkanie znajomych, restauracje, szkoły czy inne instytucje publiczne.

  • Przejdź z dzieckiem drogę do szkoły i pokaż mu miejsca, gdzie w razie niebezpieczeństwa powinno szukać schronienia.
  • Ustal z mieszkającą w pobliżu rodziną, przyjaciółmi, czy sąsiadami, którym ufasz i którzy są w domu, kiedy pracujecie, że Twoje dziecko zawsze może do nich podejść.
  • Przećwicz z dzieckiem takie odwiedziny.

W mieszkaniu

  • Naucz dziecko bezpiecznego zachowania w domu. Zacznij od wyrobienia nawyku zmykania drzwi na klucz. Jeśli dziecko musi zostać samo, przykaż by nie wpuszczało nikogo , nawet kolegów i żeby nie mówiło przez telefon, że jest samo. Niech spyta, kto dzwoni i powie, że przekaże wiadomość rodzicom.
  • Przećwicz z dzieckiem te środki ostrożności. Wytłumacz mu, ze nie każdy dorosły jest uczciwy.

Przy telefonie zostaw spis numerów: policji, straży pożarnej, pogotowia, rodziny, sąsiadów. Starsze dziecko naucz wezwania pomocy przez telefon, gdy np. ktoś dobija się do drzwi, a dorosłych nie ma w domu. Wyłącz aparat i przećwicz z dzieckiem.

Ponieważ dyżurni w różnych pogotowiach często nie chcą przyjmować zgłoszeń od nieletnich, w sytuacji zagrożenia dziecko powinno zadzwonić np. do sąsiada, powiedzieć, co się dzieje i poprosić o pomoc z balkonu albo przez otwarte okno.

Jak się zachować na ulicy

  • Wytłumacz dziecku, żeby starało się zawsze bawić z kolegą albo w większej grupie.

Idąc do szkoły czy do kolegi albo wracają do domu, powinno omijać ciemne , mało uczęszczane miejsca – parki, skwerki, zaułki. Uczniowie klas młodszych powinni być do niej przyprowadzani i z niej odbierani. Rodzice mogą na zmianę zajmować się kilkorgiem dzieci.

Na 7 - latki i młodsze dzieci podróżujące autobusami bez opieki dorosłych czyha wiele niebezpieczeństw.

Starsze dzieci, jeśli już muszą jechać autobusem, powinni wiedzieć dokładnie po ilu przystankach mają wysiąść i siadać możliwie blisko wyjścia.

  • Poucz je, że i swój przystanek mogą zapytać kierowcy. Jeśli to tylko możliwe, staraj się by podróże odbywały się w grupie.
  • Naucz dziecko poruszania się z pewnością siebie. Chłopcy i dziewczynki rozglądające się wokół, wyglądające na zagubione, niepewne czy rozgoryczone łatwiej padają ofiarą przestępców.
  • Zachęć dziecko do obserwowania otoczenia i zwracania uwagi na niepokojące zachowanie dorosłych np. podążanie za innymi dziećmi, zagadywania ich. Prowokujące ubrania nastolatki kuszą przestępców.
  • Zwracaj uwagę, co zakłada Twoja dorastająca córka. Czasem bowiem, nie zdając sobie sprawę z tego, dziewczęta swoim sposobem bycia czy strojem prowokują agresywne zachowania mężczyzn i stają się ofiarami napadu czy gwałtu.

Jak powiedzieć „nie”

Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo bronić się przed niepożądanym kontaktem fizycznym. Nie powinno wdawać się z obcymi w rozmowy i przyjmować od nich słodycze.

  • Wytłumacz dziecku, by na zaproszenie przez osobę obcą odpowiadali; „Nie odwiedzam nieznajomych”. Często powtarzaj, by nie słuchali poleceń obcych i zastanowili się, czy z tego, o co prosi nieznajomy, mama byłaby zadowolona.
  • Naucz dziecko, że gdy się boi, bo ktoś nieznajomy zaczepia go na ulicy, powinno natychmiast głośno krzyczeć: „Ratunku na pomoc”. osoba obca poczuje się w takiej sytuacji niepewnie – ucieknie albo uda że nie zna dziecka.

W zależności od wieku dziecka, mów mu, że zły człowiek może chcieć je porwać, by nie było razem z mamusią i tatą albo wciągnąć po to, by je wykorzystać seksualnie.

  • Pilnuj, by dziecko nie nosiło kosztownej biżuterii, czy innego gadżetu
  • Przykaż, by w razie napaści nie stawiało oporu i oddało złodziejowi bez wahania pieniądze i każdy przedmiot, którego zażąda. Opór może pogorszyć sytuację.

W najbliższym sąsiedztwie

  • Naucz dziecko zawsze mówić, dokąd idzie, nawet jeśli wybiera się do koleżanki w tym samym bloku. Poznaj kolegów swej córki czy syna, wiedz, jak się nazywają i gdzie mieszkają.
  • Ustal pewne reguły, między innymi nieprzekraczalną godzinę powrotu dziecka do domu.
  • Nie pozwól, by Twoje dziecko chodziło z kluczem przy szyi.
  • Poproś sąsiadów, by dzwonili do Was lub na policję, gdy zobaczą coś niepokojącego.

Bezpieczeństwo w szkole

Często w szkole dochodzi do jakiś formy agresji (fizycznej, słownej, wandalizmu). Często uczniowie są jednocześnie sprawcami i ofiarami agresji.

Nawet jeżeli szkoła, w której uczy się Twoje dziecko, wydaje się bezpieczna, nie można mieć pewności, czy nic mu w niej nie grozi.

Rodzice winni chodzić na zebrania z rodzicami, rozmawiać z innymi rodzicami.

Przede wszystkim jednak powinni rozmawiać z samym dzieckiem. Czy nie boi się szkoły albo niektórych kolegów? Jeśli tak, to dlaczego? Dokładnie wypytaj dziecko, ustal fakty . Jeśli obawy są uzasadnione, porozmawiaj z wychowawcą i szkolnym pedagogiem.

Gdy w szkole jakiś uczeń stwarza zagrożenie dla rówieśników, tłumacz dziecku, by powiedziało o tym wychowawcy i szkolnemu pedagogowi.

Takie postępowanie nie jest donosicielstwem. To chronienie siebie i innych. Jeśli Twoje dziecko spotkała poważna krzywda zwróć się do policji lub odpowiednich instytucji.

  • Nie lekceważ nawet niegroźnie wyglądającej napaści na syna czy córkę. Uważnie wysłuchaj dziecka i nie obwiniaj go za to, że co się stało.
  • Pozwól dziecku wypłakać się i odreagować strach. Potraktuj je z szacunkiem. Nic nie usprawiedliwia naruszenia osobistej nietykalności człowieka - a zwłaszcza dziecka.

Opracowała: Iwona Rosiewicz

  © Szkoła Podstawowa nr 2 w Kostrzynie nad Odrą