RSS
sp2.kostrzyn.pl

Szkoła Podstawowa nr 2

im. Przyjaciół Ziemi

w Kostrzynie nad Odrą

SP2 Kostrzyn nad Odrą
BIP
   |    e - dziennik   |    mapa strony   |

Artykuły

W bajce siła

Dawno, dawno temu… rodzice opowiadali i czytali dzieciom bajki. I niech tak będzie nadal! Bo to najprostszy sposób na małe i duże dziecięce problemy.
Bajki i opowieści dla dzieci mają wiele zalet. Wystarczy piętnaście minut każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Pokona wiele własnych słabości. Korzyści z bajkoterapii zauważysz już po kilku tygodniach, bo bajki:

1 Porządkują dziecięcy świat.
Śledząc losy bajkowych postaci, dziecku łatwiej będzie zrozumieć codzienne sprawy. Świat w książkach jest uproszczony: jest wyraźna granica między dobrem (pracowity Kopciuszek) i złem (okrutna macocha). W czytanych opowiastkach tobie pewne historyjki mogą wydawać się przejaskrawione, ale dla dziecka są bardziej zrozumiałe.

2 Całkiem nieźle wychowują.
Dzieci widzą w książkowych bohaterach siebie. Jeśli chcesz nauczyć synka lub córkę dobrych manier, znajdź historyjkę o dziecku podobnym do niego, np. takim, które ma tyle samo lat, też nie lubi mleka itp. (np. Ulica Sezamkowa, Teletubisie).  By uciszyć rozbrykanego malca, przeczytaj mu historyjkę, np. o Calineczce, a gdy trzeba dodać mu animuszu i odwagi – o Szewczyku Dratewce.

3 Ocierają dziecięce łzy.
Proste, najlepiej rymowane i zabawne opowiastki pomogą pocieszyć dziecko, np. po przedszkolnej sprzeczce. Taką zabawną książeczkę warto zabrać ze sobą , gdy idziesz z dzieckiem do dentysty lub na szczepienie. Bajki dla dzieci dobrze się kończą. Zwycięża to, co dobre i sprawiedliwe, a dzieci chcą, żeby tak było. Są w dziecięcym życiu momenty, kiedy dobra, mądra bajka, przeczytana ciepłym,  modulującym głosem jest niezastąpiona, np. gdy dziecko ma iść  do przedszkola,  przeżywa rozwód rodziców lub przeprowadzkę.

4 Wiele mówią o dzieciach.
Dzieci uwielbiają słuchać na okrągło tych samych bajek. Często to sygnał że coś je niepokoi, bardzo interesuje, albo cieszy. Jeśli twoje dziecko domaga się, byś często czytała mu „Brzydkie kaczątko”, być może w przedszkolu czuje się  osamotnione i bezradne. Gdy wiesz, że coś trapi malca (kolega mu dokucza), a on sam nie bardzo chce o tym mówić, nie nalegaj, tylko znajdź rozwiązanie w bajce. Wystarczy, że porozmawiamy np. o Misiu Uszatku. Który cierpiał tak samo, jak twoje dziecko.

5 Rozwijają wyobraźnię młodego człowieka...
Nie musisz czytać książeczki „od deski do deski”. Gdy dziecko zaczyna się wiercić, zamknij książkę ze słowami : ”jak myślisz co wydarzyło się potem?. Zachęcaj dziecko do wymyślania własnego zakończenia, np. bardziej wesołego  („co by było, gdyby”), opowiadania treści (np. tacie, po przyjściu z pracy) i rysowania ulubionych bohaterów.

6 ..i jego inteligencję.
Głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony neuronów połączeń, które stymulują jego pracę i korzystnie wpływają na rozwój dziecięcej inteligencji. Słuchanie bajek wzbogaca słownictwo i zachęca do samodzielnej nauki czytania. Gdy twoje dziecko pójdzie do szkoły, będzie umiało ładnie budować zdania.

7 Podpowiadają, jak radzić sobie z rówieśnikami, rodzeństwem i rodzicami.
Co zrobić, gdy starsza siostra zabiera zabawki, a kolega z przedszkola dokucza? Dlaczego warto słuchać mamy? Na większość tych  pytań  dzieci znajdą odpowiedź w prostych opowiastkach.

8 Są pretekstem do bycia razem.
Przez kilkanaście bezcennych minut jest przytulone do ciebie i wsłuchuje się w twój głos. Bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o dniu pełnym napięć, na domiar złego, bez mamy.

9 Rozwijają pasję kolekcjonera.
Kupuj dziecku serie książeczek. Czekanie na kolejny odcinek przygód bohatera jest dla dziecka bardzo emocjonujące i rozbudza ciekawość.

Źródło: Mam dziecko/wychowanie. Świat kobiety.

  © Szkoła Podstawowa nr 2 w Kostrzynie nad Odrą