Co to jest bajkoterapia?

Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu materiałów czytelniczych mających funkcję terapeutyczną dla osób mających problemy natury psychologicznej, społecznej lub medycznej. Jest to metoda pracy z dziećmi, której celem jest dostarczenie dzieciom wiedzy, która ukształtuje pozytywne wzorce zachowania oraz przyczyni się do rozwijania sposobów myślenia jak i działania, dzięki którym dzieci poradzą sobie w sytuacjach problemowych.

Bajkoterapia, czyli terapia przez ksiażkę jest również dla dzieci zdrowych. Czytanie książek sprawia, że uwalniają się różnego rodzaju emocje i przeżycia. Terapia ta pozwala odreagować różnego rodzaju napięcia psychiczne oraz spojrzeć na swój problem z innej strony.

W bajkoterapii należy odpowiednio dobrać czytaną lekturę uwzględniając potrzeby i zainteresowania czytelnika. Dobrze dobrana książka wzmacnia to, co w człowieku najlepsze. Staje się wyraźnym elementem jego samorozwoju. Pobudza jego ciekawość. Wykorzystując bajki, oddziałujemy na zmianę postawy dziecka, jak również na jego wyobraźnię oraz moralność. Zaspokajamy jego potrzeby oraz oczekiwania, a nawet sprawiamy, że dziecko wierzy we własne siły i swoją wartość.

Bibliotekarz