Artykuły
Przyczyny seplenienia międzyzębowego
Przyczyn seplenienia międzyzębowego można dopatrywać się już od najwcześniejszych lat. Jedną z przyczyn może być picie przez niemowlę płynów (mleka, herbatki) z butelki o zbyt dużym otworze. Wówczas dziecko, by się na zachłysnąć wsuwa język między zęby co z czasem staje się reakcją nawykową. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż zbyt długie korzystanie z butelki oraz brak w diecie dziecka mającego już ząbki mleczne pokarmów stałych, przyczyni się do utrwalenia się infantylnego typu połykania. Podczas prawidłowego połykania czubek języka przylega do górnego wałka dziąsłowego, niemowlaki natomiast podczas połykania wsuwają język miedzy zęby. Jeśli maluchowi nie wprowadzi się do jadłospisu pokarmów stałych jego język nie będzie pobudzony do pracy bowiem prawidłowe funkcjonowanie języka pozwala na jego pionizację, bez której z kolei prawidłowe połykanie nie jest możliwe.
Do przyczyn seplenienia interdentalnego zalicza również intensywne ssanie smoczka po pierwszym roku życia. Wówczas ponad roczne niemowlę, które zaczyna mówić przyzwyczaja się do artykulacji z obniżoną żuchową z lekko rozchylonymi ustami, co przyczynia się do wysuwania się języka do przodu.
Również wszelkie anomalie w budowie narządów artykulacyjnych wpływają na międzyzębówkę. Zgryz otwarty, przy którym zęby górne nie schodzą się z zębami dolnymi powoduje, iż język podczas artykulacji nie ma żadnej bariery dentalnej, w wyniku czego wsuwa się między zęby. Makroglossia czyli przyrost masy języka sprawia, iż język z braku miejsca w jamie ustnej jest wysuwany do przodu czego konsekwencją jest często niewłaściwa realizacja głosek detalizowanych wszystkich szeregów wraz z głoskami; t, d, n.
Wśród czynników sprzyjających seplenieniu międzyzębowemu nie należy zapominać o pobudkach środowiskowych. Rodzice dzieci realizujących głoski detalizowane interdentalnie również będą wadę tę naśladować. Zdarza się też często tak, ze rodzice bagatelizują problem seplenienia, gdyż uważają, że dziecko z niego wyrośnie.
Artykuł Napisany na podstawie publikacji E.M Skorek. Oblicza wad wymowy
Jagody Cieszyńskiej . Metody wywoływania głosek.